Kultura

Kultura brzmi dumnie?

Kultura angażuje, wkrada się w nasze życie

To będzie miejsce, gdzie będą pojawiać się informacje kulturalne, ale nie suche fakty, nie tylko zapowiedzi, ale opinie, recenzje czy “luźne” wyrażanie myśli.  

Zanim jednak o samej kulturze, to może przyjrzyjmy się samemu słowu
k u l t u r a. Dla wszystkich to słowo znane, ale czy zastanawialiście się kiedyś czym dla Was jest ta kultura? Często kojarzymy ją z czymś nie do końca dostępnym, elitarnym, eleganckim, wyważonym, ale jednocześnie z czymś, co jest powszechne, nam znajome.

To termin wieloznaczny, interpretowany na wiele sposobów, co pozwala wszystkim grupom zajmującym się tą profesją działać na wielu polach. Dla mnie kultura przejawia się we wszystkich aspektach życia: to każda wymiana myśli i emocji. Wkrada się w każdą dziedzinę naszego życia, która pozwala nam się rozwijać, pielęgnować nasze wartości czy kształcić. Dlatego też pracownicy sektora kulturalnego nigdy nie “wychodzą z roli”, wraz z konkretną godziną nie kończą swojej pracy, są cały czas w ruchu i każde, nawet najmniej oczekiwane doświadczenie może za jakiś czas przerodzić się w jakiś projekt a każda osoba, którą poznają może za jakiś czas być partnerem czy współpracownikiem. Wydaje mi się, że dlatego ta praca zaciera granicę między życiem zawodowym a prywatnym. Powróćmy jednak do słowa k u l t u r a. Projekty, które obalają mit, że jedyna słuszna kultura to kultura wysoka są już na porządku dziennym i tu pojawiają się słowa-klucze: animacja, integracja, aktywizacja. Budując ofertę stawia się na współpracę i wymianę. Każde wydarzenie, którego jesteśmy odbiorcami to ta wymiana i nie mam tu na myśli tego, że na każdym koncercie publiczność powinna wchodzić na scenę i jam’ować z zespołem. Mam na myśli to, żeby na nim być, po prostu. Wtedy następuje wymiana – energii, zachwytów lub rozczarowań. Każda wymiana jest dla artysty  i organizatora największą wartością.

Kultura to silny i często lekceważony środek wyrazu i przekazu, to sfera życia, którą często odkładamy “na później”. Uważamy też, że w sumie to z niej – w razie konieczności wyboru – zrezygnowalibyśmy w pierwszej kolejności. Otaczamy się sztuką i nauką cały czas a dokładnie te dwa słowa – w moim mniemaniu – tworzą kulturę. Kultura jest w każdym obrazie, dźwięku, kształcie a nawet rozmowie. To ulubiona stacja radiowa, artykuły prasowe, książki, rozmowy, koncerty, obrazy, architektura, moda, urządzanie wnętrz, sadzenie roślin, sport i wiele, wiele innych, ale żeby mogła być pełna to potrzebuje tej – wcześniej wspomnianej – wymiany, odbioru, wzajemnej inspiracji. Staje się o wiele przyjemniejsza  i przystępniejsza, kiedy ją z kimś dzielimy. Nauka i kultura bardzo często stoją na oddzielnych półkach, stanowią kontrę, a przecież nie mogą bez siebie istnieć.

Michał Heller wypowiedział na Kongresie Kultury Polskiej w 2000 roku bardzo ważne słowa:

“W naszych czasach i w naszym potocznym języku stosujemy rozróżnienie >>nauka<< i <<kultura>>. To bardzo zły nawyk. Nauka jest nie tylko częścią kultury, ale należy do jej jądra. Kultura, razem ze swoją istotną częścią – nauką, nie jest dla ludzkości produktem luksusu, bez którego w trudniejszych czasach można się obyć. Jest dla ludzkości kwestią tożsamości i kwestią jej przeżycia. Sprawa o <<kulturę<< jest sprawą <<o człowieka>>”.

Chciałabym, aby słowo k u l t u r a brzmiało dumnie, ale dla każdego, bo każdy jej doświadcza  w mniejszym lub większym stopniu. Chciałabym, aby każdy z nas wiedział, że nie jest tylko dla wybranych i każdy z nas może być jej odbiorcą i nadawcą, że jest nie tylko propozycją, ale i nieodłącznym elementem naszego życia. A! I na koniec… to także doskonała forma rozrywki, dlatego korzystajmy ze wszystkich miejsc i okazji, które nam ją oferują 🙂

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker