SamorządWywiad

Gdy myślę o Wołominie

– Gdy myśli Pan o Wołominie, to jakie słowa pojawiają się najczęściej?

– Odpowiedzialność, szacunek dla mieszkańców, pamięć o przeszłości i codzienna, merytoryczna praca.

– Spotkaliśmy się przy stoliku Zofii Nałkowskiej, wygodnie się siedzi?

– Nie zwracam uwagi na wygodę. Ważniejsze dla mnie jest to, że rzeźba upamiętniająca wybitną pisarkę powstała w ramach Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego. To znaczy, że burmistrz i radni realizują inicjatywy mieszkańców. Nie oceniają ich, nie blokują, tylko wykonują. Skoro mieszkańcy zadecydowali, że chcą w taki sposób uczcić i podziękować Zofii Nałkowskiej, to władze samorządowe mogą tylko przyklasnąć. W ramach WBO powstają place zabaw, siłownie, miejsca spotkań. Lokalni liderzy realizują przedsięwzięcia integrujące społeczność. O tym, co ma powstać w gminie decydują sami mieszkańcy, bo nikt lepiej nie zna potrzeb każdego osiedla, czy sołectwa. 

– Minął właśnie rok odkąd został Pan wybrany przewodniczącym rady. Jakby Pan podsumował ten czas?

–  Zawsze podkreślam, że jako przewodniczący jestem primus inter pares. Pierwszy wśród równych. Moją rolą jest organizacja pracy Rady Miejskiej i reprezentowanie jej na zewnątrz. Jestem także łącznikiem między organem uchwałodawczym a wykonawczym, między radą a burmistrzem.  Jestem już wystarczająco długo radnym, by wiedzieć, że radny nie jest tylko od składania kwiatów, czy lansowania się na imprezach. Bycie radnym to przede wszystkim odpowiedzialność i podejmowanie decyzji istotnych dla gminy i mieszkańców. Te decyzje każdy radny podejmuje zgodnie z własnym sumieniem, z wiedzą i doświadczeniem, do których potrzebuje też odwagi. I tej odwagi nie brakuje większości radnych obecnej kadencji. Nie unikają odpowiedzialności, nie wstrzymują się od głosu, nie negują rzeczywistości. Wracając do pytania, miniony rok był czasem wielu odważnych i potrzebnych decyzji. Najważniejszą było uporządkowanie planu inwestycyjnego. Rada poprzedniej kadencji wprowadziła do budżetu dużo inwestycji, ale nie było środków na ich wykonanie. Dlatego zmiany były konieczne. Trzeba było tak zaplanować działania, żeby wykonać budżet gminy i zrealizować rozpoczęte już inwestycje. To nie wszystkim się podobało. Pojawiły się głosy krytyki. Rozumiem, że każdy chce mieć jak najszybciej pełną infrastrukturę w miejscu zamieszkania. Jednak uważam, że lepiej zaplanować w danym roku i w pełni wykonać 20 inwestycji, niż zaplanować dużo więcej bez szans na szybką realizację. Poza tym nikt nie powiedział, że inwestycje, które nie zostały uwzględnione w tegorocznym planie, zostały definitywnie przekreślone. Zmiany w budżecie dały nam szansę na rozsądne i realne zaplanowanie inwestycji na kolejne lata.  

– Na gminy spada coraz więcej zadań, na które nie otrzymują należnych pieniędzy.  To skąd mają brać pieniądze na inwestycje? Zgodzi się Pan ze mną, że każdy samorząd chciałby zrobić jak najwięcej, ale jego możliwości są cały czas uszczuplane.

– To prawda. Rząd nieustannie przekazuje gminom nowe zadania, natomiast nie przekazuje pieniędzy na ich realizację. Z ogromnym niepokojem obserwuję to co się dzieje. Przykładem takiego działania jest oświata, gdzie rządowa subwencja to zaledwie część potrzebnej kwoty. Brakującą część samorządy muszą zapewnić we własnym zakresie, w Gminie Wołomin jest to około 25 mln złotych. To ogromna kwota, prawie budżet inwestycyjny! Skąd gminy mają brać pieniądze na dokładanie do zleconych zadań? Niedługo naprawdę zabraknie środków na inwestycje. Wołomin nie jest tutaj odosobniony, samorządy w całej Polsce borykają się z takimi problemami. Ogromny problem ma burmistrz, która po prostu musi znaleźć w budżecie brakujące pieniądze. Burmistrz Radwan jest w zarządzie Związku Miast Polskich, stąd z pierwszej ręki wie, że na wszystkich posiedzeniach Związku te sprawy są dyskutowane. Opinie są takie, że zrzucanie na samorządy dodatkowych obciążeń finansowych poskutkuje mniejszymi nakładami na inwestycje. Dlatego musimy rozsądnie gospodarować pieniędzmi, bo nikt nie wie, co jeszcze spadnie na samorządy, z jakimi wyzwaniami będą musiały się zmierzyć.  

– Jak poradzić sobie z tymi problemami,  o których Pan mówi? Jaki jest sposób, żeby wyjść na prostą?  

– Nie jest łatwo. Na radnych również spada krytyka, że źle pracują, że mniej inwestycji, że za mało pieniędzy. Ale przyznajmy sprawiedliwie, jaka tutaj jest wina samorządu? Czym zawinił samorząd, że ma coraz więcej nowych obowiązków? Do tego  dochodzi jeszcze opieszałość w budowie łącznika S8, na którą nie mamy wpływu. Dochodzą perturbacje w rozmowach z PKP w sprawie inwestycji na terenach kolejowych. Nie każdy musi wiedzieć, że każda inwestycja, którą gmina prowadzi na terenach przy torach kolejowych wymaga żmudnego uzgadniania, co wydłuża czas realizacji o 2-3 lata. Ale koniec narzekania, wolę mówić o tym, co dobre. Cieszę się z dobrej współpracy z Powiatem Wołomińskim i starostą Adamem Lubiakiem. Dobrym przykładem jest budowa drogi powiatowej, ulicy Wileńskiej w Wołominie. Dzięki środkom pozyskanym przez powiat wkład gminy w realizację tej inwestycji wyniósł 400 tysięcy zamiast planowanego 1,5 miliona. Ale gmina też potrafi współpracować i burmistrz Elżbieta Radwan podjęła się zadania będącego w gestii powiatu, uruchamiając Środowiskowy Dom Samopomocy. Przypomnę też, że Gmina Wołomin od lat prowadzi dwa licea ogólnokształcące, co też jest zadaniem własnym powiatu. Poziom nauczania w tych szkołach jest wysoki, np. w III LO im. Jana Pawła II w Wołominie w tym roku była 100-procentowa zdawalność matury. Bo tak naprawdę cel jest jeden – zrobić to, czego oczekują mieszkańcy, co poprawi jakość życia. 

– Jakie ma Pan plany na najbliższą przyszłość?

– Przede wszystkim dbanie o to, żeby praca rady przebiegała sprawnie i zgodnie. A także wspieranie działań poprawiających jakość życia mieszkańców, dbanie o potrzeby wszystkich środowisk. Partnerska współpraca z przedsiębiorcami. Po prostu plany radnego wybranego przez mieszkańców. 

Dziękuję za rozmowę     Ⓟ

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker