Bezpieczeństwo

Bezpieczniej wzdłuż torów

Pierwszą koncepcję, jak będzie wyglądać teren należący do PKP, poznaliśmy podczas spotkań jeszcze w 2015 r. Osobiście zapraszałem mieszkańców północnej strony Wołomina na prezentację projektów i planów zagospodarowania tych terenów. Przy pełnej sali Urzędu Miejskiego mieszkańcy mogli zobaczyć plan ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż, jeszcze wtedy modernizowanej, linii kolejowej. 

Koncepcję przedstawiła wówczas firma GRAFTON, późniejszy wykonawca projektu. Obejmował on budowę ciągu pieszo-rowerowego od istniejącego chodnika i ścieżki rowerowej przy tunelu w ulicy Sasina, aż do tymczasowego wówczas przejazdu kolejowego w ulicy Sikorskiego (obecnie jest tam przejście pod torami). W ramach tego zadania wzdłuż torów powstanie chodnik, ścieżka rowerowa i porządne oświetlenie tego niebezpiecznego odcinka. 

Uzgodnienia i negocjacje z PKP nie należą do łatwych. Planowana inwestycja ma powstać nie tylko na terenach miasta, ale również terenach PKP.  Po długotrwałych negocjacjach, wymianie wielu pism i e-maili, udało się w tym roku zlikwidować barierki, które uniemożliwiały prawidłowe wejście na peron. W tym roku dzięki staraniom burmistrz Elżbiety Radwan i jej zastępców udało się podpisać porozumienie ze spółką zarządzającą terenem przykolejowym.  Po latach starań, rozmów i negocjacji można powiedzieć:  „JEST, MAMY TO!”. W przyszłym roku powinna rozpocząć się długo wyczekiwana  budowa, tak bardzo potrzebnego mieszkańcom chodnika, ścieżki rowerowej i oświetlenia.  

Często pytany jestem o możliwość budowy drugich schodów, które pozwolą bezpiecznie wejść na peron, dla pociągów poruszających się w kierunku Warszawy. Takie rozwiązanie ułatwiłoby dojście do pociągu szczególnie mieszkańcom osiedla Kobyłkowska i Wołominka. Wiemy wszyscy, że nie są to proste sprawy. PKP plany modernizacji linii kolejowej przedstawiło już dawno i niestety  w takiej wersji zostały zaakceptowane przez ówczesne władze miasta.

Schody na wspomniany peron to nie jest sprawa niemożliwa, ale wymaga jeszcze czasu i wielu uzgodnień, a  przede wszystkim wybudowania w pierwszej kolejności chodnika i ścieżki rowerowej, co planowane jest w 2020 r.

Piotr Sikorski Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Wołominie

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker