Samorząd

Spokojnych Świąt

Drodzy Mieszkańcy,

Nikt z nas nie wyobrażał sobie takiej wiosny. Pora roku, która kojarzy się przede wszystkim z nowym początkiem, świeżością, odrodzeniem, czasem, w którym wszystko budzi się do życia w tym roku pozbawiona jest tych barw. Zamarły ulice, ucichły szkoły, miejskie skwery i place zabaw. Świat, który znamy zmienił swoje oblicze, stanął do nierównej walki z trudnym do pokonania wrogiem – koronawirusem.

Koronowiurs zmienił wszystko. Postawił nas w stan najwyższej gotowości. Stajemy przed trudnymi decyzjami i koniecznością podjęcia natychmiastowych działań. Nie ma czasu na rozmyślania. Trzeba działać. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydają zalecenia mające na celu wszechstronną prewencję. W Wołominie zastosowaliśmy je wszystkie.

Budująca jest mobilizacja 
Mieszkańców Wołomina. Pojawiają się przepiękne inicjatywy oddolne – akcja szycia maseczek, zbiórki pieniędzy na zakup środków bezpieczeństwa dla szpitala i hospicjum, czy wsparcie dezynfekcji miasta.

 Zamknięte zostały placówki edukacyjne, jednostki kultury i obiekty sportowe. Do minimum ograniczone zostały wizyty interesantów w Urzędzie Miejskim – funkcjonuje tylko Urząd Stanu Cywilnego, który w terminach określonych przez prawo musi rejestrować narodziny i zgony.

Czas epidemii to czas wielkiego testu
z solidarności i obywatelskiej odpowiedzialności. Akcja i apel „Zostań w domu” to nie jest zachęta do bezczynności, ale do rozsądnej zmiany sposobu funkcjonowania. Priorytetem są nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego gminne szkoły prowadzą zajęcia w systemie zdalnym – program jest realizowany na bieżąco, a nauczyciele, uczniowie i rodzice, dzięki wsparciu nowoczesnych technologii tworzą prawdziwe „wirtualne szkoły”. 

Wśród prospołecznych     
działań pojawiły się też inicjatywy wspierające lokalnych przedsiębiorców. Stworzyliśmy listę punktów gastronomicznych,
w których bez wychodzenia z domu można zamówić smaczne dania.

Zawiesiliśmy działalność gminnych klubów seniora i apelujemy do seniorów, aby pozostali w domach. Osoby starsze należą do grupy szczególnie wysokiego ryzyka dlatego apelujemy do wszystkich, aby pomagali seniorom załatwić sprawy urzędowe, opłacić rachunki przez Internet, zrobić zakupy, zamówić recepty i wykupić leki. Ośrodek Pomocy Społecznej w Wołominie uruchomił dwie dodatkowe linie telefoniczne dla osób starszych, niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy.

Budująca jest mobilizacja Mieszkańców Wołomina. Pojawiają się przepiękne inicjatywy oddolne – akcja szycia maseczek, które zostały przekazane wołomińskiemu szpitalowi, zbiórki pieniędzy na zakup środków bezpieczeństwa dla szpitala i hospicjum, czy wsparcie dezynfekcji miasta przez prywatnego przedsiębiorcę – wszystkie te działania są przejawem dobrego serca i troski o bliźniego.

Wśród prospołecznych działań pojawiły się też inicjatywy wspierające lokalnych przedsiębiorców. Stworzyliśmy listę punktów gastronomicznych, w których bez wychodzenia z domu można zamówić smaczne dania oraz listę sklepów z opcją dostawy do domu. Oprócz całej listy zadań do wykonania w czasie epidemii potrzebna jest też rzetelna informacja. Wiedza pozwala zachować spokój i rozsądek w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Wychodząc naprzeciw tej potrzebie, na stronie Urzędu Miejskiego pod adresem www.wolomin.org/koronawirus/ powstała specjalna sekcja informacyjna o podejmowanych działaniach prewencyjnych, i wszelkich zaleceniach do stosowania. To prawdziwa baza wiedzy rozwiewająca wiele wątpliwości związanych z obecną sytuacją. Konieczność prewencji i pozostawanie w domu, choć podszyte strachem, daje nam szansę, by spędzić więcej czasu z naszymi bliskimi. Nie zmarnujmy tych chwil. To moment na częstszą rozmowę, na więcej uwagi. Zadzwońmy do kogoś, z kim dawno nie rozmawialiśmy. Podnośmy się wzajemnie na duchu. W momencie lęku i troski o zdrowie swoje i najbliższych, życzliwa obecność to wspaniałe i dostępne każdemu lekarstwo.

Konieczność prewencji i pozostawanie w domu, choć podszyte strachem, daje nam szansę, by spędzić więcej czasu z naszymi bliskimi. Nie zmarnujmy tych chwil. 

Zadbajmy również i o to, by mogły być kontynuowane ważne dla wszystkich inwestycje – budowa placówek edukacyjnych, modernizacje dróg, utrzymanie transportu lokalnego. Zaznaczmy w deklaracji podatkowej miejsce zamieszkania w Gminie Wołomin, a część naszego podatku realnie wpłynie na rozwój naszej małej Ojczyzny – przestrzeni, z której korzystamy wszyscy. W tak prosty sposób możemy zrobić bardzo wiele. Drodzy Mieszkańcy – tegoroczne Święta Wielkiej Nocy będą wyglądać inaczej niż te wcześniejsze. Tym bardziej potrzeba nam teraz spokoju serca, potężnej nadziei i miłości, która ma siłę przemieniać świat. Życzę
z całego serca, by Święta Zmartwychwstania Pańskiego wlewały w nasze serca tę nadzieję i pewność, że znowu przyjdzie wiosna. Że obudzi się świat i zaczniemy trochę od nowa, ale jako mocniejsza wspólnota i lepsi ludzie.

Pełnych pokoju Świąt Wielkiej nocy
i przyjemnej lektury,

Elżbieta Radwan Burmistrz Wołomina

zródło: UM Wołomin
Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker