Ludzie z pasją

Gdy gaśnie światło

Niby każdy wie, gdzie jest Duży czy Mały Wóz, ale tylko pasjonaci potrafią odróżnić mgławice czy gwiazdozbiory.

Z pasjonatem astrofotografii, miłośnikiem gwiazd, galaktyk i konstelacji Łukaszem Żakiem porozmawiamy o tym co widać, a czego nie i dlaczego na nocnym niebie.

Specjalizujesz się w fotografii nocnego nieba, dlaczego właśnie ten rodzaj fotografii wybrałeś?

Łukasz Żak: Moje hobby z astrofotografią zaczęło się jakieś 10 lat temu od obserwacji i fotografowania samolotów na wysokościach przelotowych. Sprzęt, jaki wykorzystuję to  teleskop Sky watcher Synta 10″ 1200mm. 

Teleskopem zazwyczaj fotografowałem samoloty oraz Księżyc, jednak od roku 2016 zacząłem się interesować  astrofotografią oraz fotografią krajobrazową z naciskiem na astrofotografię. Kompozycja nocnego nieba wraz z krajobrazem jest bardzo interesującą dziedziną  i w sumie w dużej mierze nieznaną przez ludzi. Niby każdy wie, gdzie jest Duży czy Mały Wóz, ale tylko pasjonaci potrafią odróżnić mgławice czy gwiazdozbiory

Od czego zacząć przygodę z astrofotografią?

ŁŻ: Myślę, że przygodę z astrofotografią możemy zacząć od obserwacji nocnego nieba za pomocą lornetki, aby poznać dobrze nocne niebo.Na początku, gdy przejdziemy już do fotografii nocnego niebo, polecam wykonać kilka prostych kompozycji Startralis, które pokazują pozorny ruch gwiazd po niebie. 

Gdzie zrobiłeś najlepsze zdjęcie nocnego nieba?

ŁŻ:  Najlepsze zdjęcia nocnego nieba  u nas na Mazowszu zrobiłem nad rzeką Bug w okolicach wsi Kiełpiniec oraz miejscowości Nur, około 100 km od Wołomina, bo tam mamy najciemniejsze niebo na Mazowszu. A jeśli chodzi o Polskę, to jak wiadomo najciemniejsze niebo mamy w Bieszczadach, zawsze staram się odwiedzić Bieszczady na wiosnę. Zazwyczaj w kwietniu, gdy mamy najlepszy okres na fotografowanie Drogi Mlecznej z naszych szerokości geograficznych. 

Czy nad Wołominem “ustrzelimy” Drogę Mleczną?

ŁŻ:  Tak, ustrzeliłem Drogę Mleczną z Wołomina, a dokładnie z Nowych Lipin. Oczywiście, było to tylko możliwe za sprawą wygaszenia naszego miasta po północy. Niestety, sztuczne zanieczyszczenie światłem bardzo utrudnia fotografię gwiazd oraz negatywnie wpływa na nas ludzi, jak i na nasze środowisko. 

Na czym polega zanieczyszczenie światłem?

ŁŻ: Zanieczyszczenie światłem (ang. „light pollution”) polega na zaburzeniu nocnego środowiska naturalnego poprzez stosowanie sztucznego oświetlenia zewnętrznego. Okazuje się, że jest to problem, który może wpływać na cykl biologiczny organizmów żywych i nie tylko.  

Zanieczyszczenia świetlne najczęściej są spowodowane poprzez oświetlenie zewnętrzne, które: 

 – jest źle zaprojektowane (np. nieodpowiednio skierowane, lampy bez osłon) 

 – nie jest potrzebne w danym czasie; 

– moc oświetlenia jest zbyt wysoka w stosunku
do aktualnych potrzeb.

Nadużywanie oświetlenia to wzrost kosztów produkcji prądu, wzrost emisji CO2 i zużycia surowców kopalnianych – węgla do produkcji energii. Zanieczyszczenie światłem stanowi poważny problem dla astronomii, utrudniając obserwacje obiektów astronomicznych.  

Jak oceniasz decyzję władz miasta o wyłączaniu oświetlenia ulicznego?

ŁŻ: Z mojego punktu widzenia oceniam pozytywnie decyzję władz miasta Wołomina o wyłączeniu oświetlenia ulicznego!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker