NewsSamorząd

Samorządowe poczucie wspólnoty ma sens!

W raz z początkiem czerwca wchodzimy w kolejny etap odmrażania gospodarki, a redukcja obostrzeń daje nam szansę na łatwiejszą niż w ostatnich miesiącach codzienność, choć nadal znacząco inną niż ta sprzed wybuchu epidemii. Zapamiętamy z tego trudnego czasu niezwykle połączenie dystansu społecznego z aktami pomocy sąsiedzkiej, solidarności i serdeczności (oby nie znikły wraz z koronawirusem!), których skala przekroczyła oczekiwania nas wszystkich. 

Ciężka (i wreszcie doceniana) praca lekarzy i pielęgniarek, służb porządkowych, wspólny wysiłek nauczycieli i młodzieży
w ramach zdalnej edukacji, rodziców z trudem łączących telepracę z opieką nad dziećmi, osób opiekujących się naszym seniorami –
to wszystko sprawia, że choć trudno  jeszcze mówić o końcu epidemii, możemy pomału powiedzieć, iż z tej trudnej próby wychodzimy nie słabsi, ale wzmocnieni poczuciem wspólnoty.

A to właśnie poczucie wspólnoty jest kwintesencją samorządu, którego 30-lecie właśnie świętujemy.

A to właśnie poczucie wspólnoty jest kwintesencją samorządu, którego 30-lecie właśnie świętujemy. Uważam, że epidemia koronawirusa paradoksalnie uwypukliła sens ich istnienia. Po raz kolejny samorządy udowodniły, że są najbliżej ludzi i ich codziennych spraw. Ale sami nie zrobimy wszystkiego. Chcemy współpracować z przedsiębiorcami i z rządem. Właśnie w takim gronie 20 maja br. zasiedliśmy – z konieczności online – do  gospodarczego okrągłego stołu, tłumacząc – przede wszystkim rządzącym – że szwankujący od dłuższego czasu dialog społeczny powoduje erozję zaufania, której trzeba przeciwdziałać. Efekty napawają ostrożnym optymizmem, a  najbliższy czas pokaże, czy rzeczywiście uda się stopniowo zasypać szkodzący nam wszystkim, sztuczny podział na „my” i ”wy”. 

Namawiam gorąco, aby nawet w ogniu kampanii nie ulegać pokusie uciekania się do efektownych, ale z gruntu nieprawdziwych haseł.

A dużo jest tu do zrobienia – na trudną sytuację gospodarczą nakładają się napięcia polityczne związane z wyborami prezydenckimi. Namawiam gorąco, aby nawet w ogniu kampanii nie ulegać pokusie uciekania się do efektownych, ale z gruntu nieprawdziwych haseł. Do takich z pewnością należy zaliczyć nieodpowiedzialną próbę zrzucenia przez prezydenta Andrzeja Dudę właśnie na samorządy odpowiedzialności za drastyczny wzrost funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Takie przekłamania będziemy zwalczać. To rząd stawia pod ścianą gminy w całej Polsce, jednocześnie sankcjonując napływ śmieci do kraju z zagranicy. To rząd –
 i urzędujący prezydent – nie słuchają naszych apeli o 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane. 

Kolejnym szkodliwym dla jakości dialogu przekłamaniem jest obwinianie samorządów za zablokowanie tzw. wyborów-widmo z 10 maja. I kto to robi? Znany nam wszystkim aż nazbyt dobrze wicepremier Jacek Sasin, który spędziwszy lata w samorządzie ma czelność zarzucać właśnie samorządom „antypaństwowe wystąpienie” rzekomo wbrew obowiązującego prawu. A to właśnie samorządy stały na straży prawa, w imię odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców, listonoszy i członków komisji wyborczych odmawiając przekazania Poczcie Polskiej  – na podstawie kuriozalnych nocnych maili – spisów wyborców. Kuriozalne działania rządu – i Jacka Sasina – kosztowały nas wszystkich dziesiątki milionów złotych, które mogły trafić do tak potrzebujących wsparcia przedsiębiorców. Kolejna stracona szansa.

To rząd stawia pod ścianą gminy w całej Polsce, jednocześnie sankcjonując napływ śmieci do kraju z zagranicy. To rząd – i urzędujący prezydent – nie słuchają naszych apeli o 50-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat ponoszonych przez mieszkańców za odpady segregowane. 

Zgadzam się z wicepremier Jadwigą Emilewicz, że dialog między administracją rządową, samorządową i przedsiębiorcami nie może toczyć się tylko „w trybie reanimacyjnym”. Namawiam polityków z pierwszych stron gazet do częstszych – nie tylko w kampanii wyborczej – wizyt w samorządach, które na co dzień praktykują dialog w atmosferze szacunku dla rozmówcy. To taka nasza samorządowa normalność. A właśnie szybkiego powrotu do niezakłóconej koronawirusem normalności nam wszystkim gorąco życzę.

Elżbieta Radwan 

Burmistrz Wołomina

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker