KulturamuzykaNumery 2020

Rewolucja a muzyka

Sztuka zawsze była nieodłącznym elementem rewolucji. Jeszcze niedawno na wielu muzycznych festiwalach stawiano pytanie “gdzie się podziały protest songi?”. Zdaniem wielu ekspertów we współczesnym świecie brakowało motywacji, iskry, powodu do powstawania nowych utworów o tym charakterze. Rolą sztuki częściej była rozrywka, rzadziej komentowano przez nią to, co dzieje się wokół, ale trudno nie zauważyć ostatniej aktywności muzyków, grafików, rysowników, aktorów i nie dostrzec ich ogromnej kreatywności oraz ogromnej chęci sprzeciwu.

Sztuka w czasie kryzysu jest poręcznym narzędziem do kanalizowania zbiorowych emocji i dla mnie niedocenianą – do niedawna – mocą.

Nie chcę jednak poruszać w tym artykule przedmiotu tej aktywności, ocenie czy jest słuszna, czy nie, chciałabym skupić się na sile sztuki, ta siła ujawnia się w wielu przełomowych chwilach i zawsze oznacza to, że zrobiło się poważnie. Sztuka w czasie kryzysu jest poręcznym narzędziem do kanalizowania zbiorowych emocji i dla mnie niedocenianą – do niedawna – mocą.

Artystom często odbiera się prawo do komentowania ważnych tematów, ale przecież istotą sztuki jest wyrażanie siebie i swojego postrzegania, zazwyczaj ma nam coś do powiedzenia, dlaczego więc ma kalkulować i omijać kontrowersyjne sprawy?

Co zawiera idealny protest song?

Artystom często odbiera się prawo do komentowania ważnych tematów, ale przecież istotą sztuki jest wyrażanie siebie

Według mnie ponadczasową i nośną treść. Zauważmy, że dzisiaj chętnie  przypominamy sobie piosenki Jacka Kaczmarskiego, Kultu, Izraela, Czesława Niemena, Grzegorza Ciechowskiego, Lecha Janerki… Mimo nowego pokolenia i zmiany okoliczności wciąż nas poruszają i przekładamy je na obecne problemy. Może się zmieniać zapalnik, może się zmieniać wróg, ale zawsze chodzi o to samo: o wolność.

Współczesnymi (polskimi) artystami/artystkami muzycznymi, którzy nie boją się przekazu są na przykład: Maria Peszek, Organek, Krzysztof Zalewski, Taco Hemingway, Łona&Webber… oczywiście to tylko część tego odważnego grona . Ciężko im jednak przypisać umiejętność tworzenia przekazu, który niesie tłumy i daje poczucie wspólnoty. Ostatnio to się chyba udało głównie Kazikowi z utworem “Twój ból jest większy niz mój” czy Muńkowi z “Polą”. Może kluczem jest to, że są zaprawieni w bojach i są przedstawicielami starej szkoły? Sztuka w czasie kryzysu jest poręcznym narzędziem do kanalizowania zbiorowych emocji i dla mnie niedocenianą
– do niedawna – mocą.

Czy wiecie, że za najstarszy polski protest song uważa się utwór “Rota”? Tak, tak, ta “męczona” na każdej szkolnej akademii piosenka. To przykład utworu, który wraz z upływającym czasem można interpretować na wiele sposobów, nie zawsze jest to interpretacja zgodna z założeniami autora,

Sztuka jest narzędziem, które pozwala nam – odbiorcom – się identyfikować, wyrażać poprzez nią, pokazywać siebie za pomocą dźwięków czy obrazów stworzonych przez innych, wyrażać swoją akceptację lub niezgodę.

To również narzędzie, które dodaje nam odwagi, siły, często odpowiada naszym stanom i emocjom. Nierzadko sztuka jest komentarzem. Oceną. Warto więc przyglądać się temu, co “w artystycznej trawie piszczy” i wspierać twórców, którzy nie boją się posiadać własnego zdania.

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker