FinanseSamorząd

Gdzie są pieniądze dla samorządu?

W Senacie RP odbyła się konferencja prasowa nt. przyznawania środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z udziałem: Zygmunta Frankiewicza, prezesa ZMP, przewodniczącego senackiej Komisji STiAP i Jacka Karnowskiego Prezydent Miasta Sopotu, członek Zarządu ZMP i KWRiST oraz Elżbiety Radwan, burmistrz Wołomina.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).

Na konferencji w Senacie RP Elżbieta Radwan powiedziała: “Rodzi się pytanie: rządowy program a czy rząd ma swoje pieniądze? To są pieniądze Polek i Polaków i warto skupić się na tym, żeby były sprawiedliwie dystrybuowane do gmin. Dlaczego tak niesprawiedliwie zostały podzielone środki należne samorządom? Szanowni państwo w przestrzeni publicznej pojawia się wypowiedz Polska A, B, C a ja mówię wprost  jest jedna Polska.”  Jacek Karnowski prezydent miasta Sopot dodał: “Ci którzy są za PiS dostają pieniądze Ci którzy są przeciw tych pieniędzy nie dostają. Niestety strona rządowa nie zgodziła się na powołanie specjalnego zespołu do oceny tych wniosków. Będziemy w tej sprawie interweniować.”. Natomiast Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich i przewodniczący senackiej Komisji STiAP zaznaczył: “Trudne do obalenia jest stwierdzenie, że podział jest nieobiektywny i uznaniowy jeśli się przeanalizuje wyniki dla województw. Osiem województw w których większość ma rządząca opcja dostało w sumie  292,4 mln zł. Pozostałych osiem województw dostało 36 mln zł tego się nie da wyjaśnić obiektywnymi kryteriami. Będziemy się domagali przejrzystości w tym podziale. W przyszłości oczekujemy, że powstanie komitet monitorujący, które będzie nadzorowało pracę przy rozdzielaniu tak dużych pieniędzy”. 

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker