Kultura

Muzeum szeroko zamknięte

Nawet, jeśli z powodów pandemii musiało być przez pewien czas zamknięte, to przecież było cały czas szeroko otwarte – na nowe pomysły, projekty, działanie. O najważniejszych dokonaniach mijającego roku oraz o planach na kolejny, dla Pozytywnego Wołomina mówi dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie Agata Sobczak. 

Dobiega końca rok 2020, który okazał się być jednym z najtrudniejszych dla kultury od lat. Nawet w najśmielszych przewidywaniach muzealnicy nie spodziewali się, że przyjdzie nam pracować przez znaczną część roku za zamkniętymi drzwiami. Ale pomimo tych ogromnych przeszkód, ten rok był dla Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich owocny. Rozpoczęliśmy go prowadzonym przez Annę Łazar spotkaniem z jednym z najwybitniejszych polskich humanistów – prof. Andrzejem Mencwelem, który opowiadał o społecznej działalności Wacława Nałkowskiego. W lutym ponownie zwróciliśmy się w kierunku naszego patrona, tym razem postanowiliśmy przybliżyć gościom Muzeum mało znane listy pisane przez Wacława do swojej narzeczonej a później żony – Anny. Listy interpretowali warszawscy aktorzy młodego pokolenia – Aleksandra Gotowicka i Szymon Kołodziej. Od marca muzeum musiało zmienić sposób swojej pracy; zamknięci dla zwiedzających skupiliśmy się na przygotowaniach do sezonu letniego. Z nieukrywaną radością przyjęłyśmy w połowie maja wiadomość, że Muzeum otrzymało dotację z programu „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Ja cała się z tego składam”. 

Tytuł tego przedsięwzięcia został zaczerpnięty z wypowiedzi bohaterki „Granicy” Zofii Nałkowskiej – Elżbiety, która słowami: „Ten dom, ulica, podwórze – ja cała się z tego składam” określiła siebie, swoje miejsce i swoją powinność. Pragnęłyśmy w tym działaniu ukazać, że na patronów Muzeum, ich życie i twórczość, wpływ miały i miejsca, i ludzie jakich spotykali a dzięki Annie Baumgart, która zdecydowała się zrealizować w „Domu nad Łąkami” kolejną odsłonę swojego preformancu „Stół Kobiet”, mogłyśmy pokazać, że na człowieka początku XXI wieku też oddziałują takie same mechanizmy. Dodatkowo w tym projekcie chciałyśmy zaprezentować dom pisarki jako miejsce przyjazne i kultywujące najlepsze tradycje rodziny Nałkowskich. W swoim założeniu „Stół Kobiet” odwołuje się do wydarzeń z 1989 roku, gdy decydowano o przyszłości Polski. Artystka zauważyła marginalne znaczenie kobiet w tym wydarzeniu i postanowiła swoim performancem odwrócić tę relację. Przy jej stole symbolicznie zasiadają przede wszystkim kobiety i to kobietom oddany jest głos. W wołomińskiej edycji wydarzenia artystka oraz redaktor merytoryczna Anna Łazar postanowiły poprosić kobiety z naszego miasta, gości odwiedzających nas a także dwóch panów o opowiedzenie o kobietach ważnych w ich życiu, by pokazać kto nas ukształtował, z „kogo” się składamy. Każda z zaproszonych pań miała taki sam czas na wypowiedź i każdej towarzyszyła artystka oraz operator Grzegorz Pacek. Zarejestrowane wypowiedzi zostały następnie zmontowane, przetłumaczone w części na język migowy a w pozostałej części zaopatrzone w napisy i umieszczone w artystycznej aplikacji na stronie Muzeum. Projektem aplikacji do „Stołu Kobiet” zajął się dr Jakub Alejski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaś grafikę zaprojektowała młoda artystka Olga Beyga. Efektem końcowym „Stołu Kobiet” jest internetowy performance dostępny w postaci aplikacji pokazujący współczesną mieszkankę Wołomina, ale także nieformalne archiwum myśli i osób. W ramach „Ja cała się z tego składam” nagrane zostały także cztery wykłady dotyczące patronów Muzeum, które mogą być wykorzystywane jako  materiał edukacyjny oraz zarejestrowane zostały dwa spotkania z badaczkami literatury pracującymi przy realizacji projektu naukowego „Archiwum kobiet: piszące”.  

Rok Wacława Nałkowskiego 

W związku z realizacją projektu „Ja cała się z tego składam” a także z organizacją dziesięciu letnich koncertów „Muzyczny hołd bohaterom Ziemi Wołomińskiej w 100-lecie Bitwy Warszawskiej” pod Honorowym Patronatem Pani Elżbiety Radwan Burmistrz Wołomina lato 2020,pomimo panujących obostrzeń epidemiologicznych, było dla Muzeum niezwykle intensywne a kolejny rok zapowiada się podobnie. W 2021 roku przypada 170. rocznica urodzin i 110. rocznica śmierci Wacława Nałkowskiego i w związku z tym, część z wielu planowanych wydarzeń w Muzeum będzie poświęcona właśnie osobie geografa. Przede wszystkim pragniemy pokazać najmłodszym mieszańcom Wołomina kim był i co robił ten wybitny człowiek. Z tego względu od lutego nasza oferta lekcji muzealnych zostanie poszerzona o lekcje dotyczące osoby patrona Muzeum.  Starszym naszym sympatykom zaproponujemy wykłady o działalności edukacyjnej, naukowej i pisarskiej Wacława Nałkowskiego. Planowane są również działania artystyczne inspirowane m.in. pracą geografa: „Forpoczty – nowe ujęcie” a także „Nowe życie muzealnych eksponatów”, na dofinansowanie których Muzeum złożyło wnioski do programów MKiDN. Poza tym mamy nadzieję, że w 2021 roku w gościnne progi „Domu nad Łąkami” będą mogli przybywać zwiedzający a z salonu Nałkowskich, w trakcie letnich koncertów, znowu popłynie najpiękniejsza muzyka wzbogacona tym razem o „Trzy pieśni do słów Zofii Nałkowskiej” skomponowane z okazji 125. rocznicy powstania domu specjalnie dla Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich przez Marcina Tadeusza Łukaszewskiego. 

Zachęcam wszystkich do odwiedzania strony www.muzeumnalkowskich oraz profilu na FB, gdzie znajdziecie Państwo wszystkie najważniejsze informacje dotyczące „Domu nad Łąkami” oraz zapowiedzi nadchodzących wydarzeń.

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker