ReportażSamorząd

Wśród nocnej ciszy

Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi… To słowa jednej z moich ulubionych kolęd, odkąd sięgam pamięcią, zawsze chętnie śpiewanej w moim rodzinnym domu. Noc, cisza, gwiazdy na niebie, gdzieś tam z daleka widać blask choinki, prezenty już rozpakowane… I nagle rozlega się głos z wysokości, głoszący przyjście na świat Pana. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyśmy usłyszeli ten głos w świątecznej krzątaninie, w codziennym zabieganiu. Żebyśmy usłyszeli i zrozumieli.

Bardzo lubię święta Bożego Narodzenia, dzielenie się opłatkiem, talerz dla samotnego wędrowca na wigilijnym stole, zapach choinki. Nie wyglądam już Mikołaja z prezentami tak niecierpliwie jak przed laty, ale magia wieczoru wigilijnego i tych świąt przepełnionych miłością i serdecznością ma dla mnie ogromne znaczenie. Dlatego jest mi smutno i przykro, że w tym roku te najbardziej rodzinne z polskich świąt będą zupełnie inne od dotychczasowych. Bo też mijający rok jest dziwny i dramatyczny. Pandemia przyniosła rozpacz i straty bliskich w wielu rodzinach, nadwątliła więzi międzyludzkie (zamknięte uczelnie, szkoły, kluby seniora), zrobiła spustoszenie w kulturze (zamknięte muzea, biblioteki i domy kultury). Jest to także zły rok dla samorządów, którym władza centralna nieustannie ogranicza, pozbawia wręcz środków finansowych, przy jednoczesnym dokładaniu zadań do wykonania. Kolejnych „dobrych” zmian samorządy mogą już nie przetrwać. A nad nami niczym miecz Damoklesa wisi rozbicie (wbrew woli samorządowców i mieszkańców) województwa mazowieckiego i groźba utraty funduszy unijnych. Moje obawy jako samorządowca i burmistrza są ogromne. Tak bardzo chciałabym, żebyśmy za rok, tak jak dawniej, na Placu 3 Maja, przekazali sobie Betlejemskie Światełko Pokoju. I żebyśmy byli wtedy w niepodzielonym Mazowszu i w Unii Europejskiej. 

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyśmy usłyszeli ten głos w świątecznej krzątaninie, w codziennym zabieganiu. Żebyśmy usłyszeli i zrozumieli. 

Żebyśmy zrealizowali wszystkie zaplanowane na 2021 rok inwestycje i zapomnieli, że była pandemia. I jeśli jeszcze potrafię marzyć i planować, to dzięki Wam, moi Drodzy. To Wy, mieszkańcy Wołomina wspieracie mnie, od Was dostaję każdego dnia siłę do działania, to Wy sprawiacie mi wielką radość. Bo pokażcie drugą taką społeczność, która zostaje laureatem konkursu Mazowieckie Barwy Wolontariatu! Bo kiedy trzeba, wszyscy jesteśmy wolontariuszami i społecznikami. Bo razem możemy wszystko!

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i zdrowego, szczęśliwego Nowego 2021 Roku! 

Elżbieta Radwan
Burmistrz Wołomina

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker