2/2021Ludzie z pasjąZielony Wołomin

Rezerwat Grabicz

Rezerwat Grabicz jest wyjątkowym miejscem na mapie Wołomina i Kobyłki. To tutaj swoje siedliska mają zagrożone gatunki ptaków, płazów i roślin. Każdego roku to miejsce odwiedzają mieszkańcy. O wyjątkowym spotkaniu z Wiesławem Nurkiewiczem dla Pozytywnego Wołomina Agata Bochenek i Paweł Kocik.

Spotkaliśmy się z panem Wiesławem Nurkiewiczem, znawcą i dobrym duchem rezerwatu Grabicz. Położony na granicy Wołomina i Kobyłki rezerwat to miejsce wyjątkowe, zielona ostoja z bogatym światem zwierzęcym. Rozmawialiśmy o problemach i potrzebach tego cennego miejsca przyrodniczego. Rezerwat, a dokładnie jego otulinę (do rezerwatu wchodzić nie wolno!) rokrocznie odwiedzają licznie mieszkańcy. To miejsce wyjątkowe dlatego wszyscy musimy o nie dbać i je pielęgnować. Warto w tym miejscu wspomnieć o leśnym savoir-vivre, który każdy z nas powinien znać udając się w pobliskie lasy. To na co zwracamy szczególną uwagę to zachowanie czystości, ciszy. Nie rozpalajmy ognisk w miejscach do tego nie wyznaczonych. Parkujmy w wyznaczonych miejscach na ul. Zielonej jest ich kilka. Jeśli zabieramy do lasu naszego czworonoga zawsze zabierajmy go na smyczy.

Dbajmy o nasze lasy najlepiej jak potrafimy! O tym jak to robić najlepiej rozmawialiśmy z Wiesławem Nurkiewiczem. Niewątpliwie w sąsiedztwie rezerwatu należy ponownie ustawić tablice informacyjne dot. fauny i flory rezerwatu, jak również wołomińskiej przyrody. Z kilkunastu tablic ustawionych przed laty zostały zaledwie trzy, resztę rozkradziono bądź zdewastowano. Wystąpiliśmy także o ustawienie ławek przy ul. Zielonej, miejscu często odwiedzanym przez spacerowiczów i zwolenników nordic walking. Chcielibyśmy także, żeby kilka drzew zostało uznanych Pomnikami przyrody. 

Starania rozpoczęliśmy, o efektach będziemy informować. Niebawem powrócimy w to miejsce, bo każde spotkanie z panem Wiesławem, każda rozmowa, każdy pobyt w sąsiedztwie rezerwatu jest niezwykłym przeżyciem, niezapomnianym wydarzeniem. 

Agata Bochenek, Paweł Konrad Kocik

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker