2/2021Ludzie z pasjąZielony Wołomin

Rezerwat Grabicz

Rezerwat Grabicz jest wyjątkowym miejscem na mapie Wołomina i Kobyłki. To tutaj swoje siedliska mają zagrożone gatunki ptaków, płazów i roślin. Każdego roku to miejsce odwiedzają mieszkańcy. O wyjątkowym spotkaniu z Wiesławem Nurkiewiczem dla Pozytywnego Wołomina Agata Bochenek i Paweł Kocik.

Spotkaliśmy się z panem Wiesławem Nurkiewiczem, znawcą i dobrym duchem rezerwatu Grabicz. Położony na granicy Wołomina i Kobyłki rezerwat to miejsce wyjątkowe, zielona ostoja z bogatym światem zwierzęcym. Rozmawialiśmy o problemach i potrzebach tego cennego miejsca przyrodniczego. Rezerwat, a dokładnie jego otulinę (do rezerwatu wchodzić nie wolno!) rokrocznie odwiedzają licznie mieszkańcy. To miejsce wyjątkowe dlatego wszyscy musimy o nie dbać i je pielęgnować. Warto w tym miejscu wspomnieć o leśnym savoir-vivre, który każdy z nas powinien znać udając się w pobliskie lasy. To na co zwracamy szczególną uwagę to zachowanie czystości, ciszy. Nie rozpalajmy ognisk w miejscach do tego nie wyznaczonych. Parkujmy w wyznaczonych miejscach na ul. Zielonej jest ich kilka. Jeśli zabieramy do lasu naszego czworonoga zawsze zabierajmy go na smyczy.

Dbajmy o nasze lasy najlepiej jak potrafimy! O tym jak to robić najlepiej rozmawialiśmy z Wiesławem Nurkiewiczem. Niewątpliwie w sąsiedztwie rezerwatu należy ponownie ustawić tablice informacyjne dot. fauny i flory rezerwatu, jak również wołomińskiej przyrody. Z kilkunastu tablic ustawionych przed laty zostały zaledwie trzy, resztę rozkradziono bądź zdewastowano. Wystąpiliśmy także o ustawienie ławek przy ul. Zielonej, miejscu często odwiedzanym przez spacerowiczów i zwolenników nordic walking. Chcielibyśmy także, żeby kilka drzew zostało uznanych Pomnikami przyrody. 

Starania rozpoczęliśmy, o efektach będziemy informować. Niebawem powrócimy w to miejsce, bo każde spotkanie z panem Wiesławem, każda rozmowa, każdy pobyt w sąsiedztwie rezerwatu jest niezwykłym przeżyciem, niezapomnianym wydarzeniem. 

Agata Bochenek, Paweł Konrad Kocik

Pokaż więcej

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też:
Close
Back to top button
X

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker